Biskota me hurma
Biskota me hurma

Biskota me hurma

Kuzhint.com

Perbersit:

Per mbushjen:

Rreth 1 filxhan hurma te coptuara,

2 lugë ujë,

2 lugë sheqer,

Një majë luges me kripë,

2-3 lugë arra copëtuar.

Për brumin:

2 gota miellë,

1 lugë çaji pluhur pjekje,

4 tbsp sheqer pluhur,

100 gram gjalpë,

3 lugë vaj,

rreth 2 lugë qumësht.

Pergaditja:

Në nje ene hedhim gjalpen ne temperature te dhomes dhe ne te shtojme sheqerin dhe 3 luge vaj duke e perzier vazhdimisht me tel ose me mixer qe te shkumohet dhe ne te shtojme qumeshtin dhe peciven duke i hedhur mielle 2 gota ose edhe em shume qe te formesohet brumi e perfundojme brumin duke e mledhur dhe ne anen tjeter pergadisim mbushjen me 1 filxhan hurme te coptuara me pak uje arra te coptuara krip pak dhe sheqer.

Pasi te kete pushuar brumi per 5 min marrim e shtrijme me pic brumin e prejme me nje gote te rumbullaket njelloj sikur ne foto format dhe i mbushim me mbushjen e hurmave dhe i vendosim ne nje tepsi me forma duke i shtypur pak qe te marrin formen ose mundeni edhe cfar do lloj forme.

Pi qen en tem 150 grad per 20 min sherbehen te sperkatuara me sheqer pluhur...


Fjalet kyqe : embelsira  biskota  hurma  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

TORTE SHTRESORE
Mantija me mishe
Tatli me forme (gjethi) flete