Biskota me gjalpë kikiriku
Biskota me gjalpë kikiriku

Biskota me gjalpë kikiriku

Kuzhint.com

Perbersit per 32 biskota:

Miellë 200g,

Pluhur kakao 50 g,

1/2 lugë çaji sode buke,

125 g gjalpë të butë,

100 g sheqer të bardhë,

100g sheqer kafe,

50 Kikirik gjalpë me copa e kikirikë,

2 lugë qumësht,

1 lugë çaji vanilje,

Për mbushjen:

80 Sheqer pluhur,

120g gjalpë me kikirikë copa,

Për spërkatje:

sheqer pluhur ose sheqer me kokrra.

Pergaditja:

Marrim nje ene te thele dhe en te hedhim gjalpen e shkrire duke ia shtuar qumshtin, 1 veze e perziejm dhe shojme perbersit e tjere me rende vazhdimisht duke i perzier si miellin, kakaon, soden e bukes, sheqerin e bardhe dhe kafe vanlijen dhe 50 kikirika te bluara imet pasi te pergadisim masen e leme ne nje ane dhe pergadisim masen tjeter me gjalpe kikiriku me 120 gr gjalpe te shkrir ia hedhim 80 gr sheqer dhe i hedhim 120 gram kikirika te bluara duke i perzier deri s amasa te forcohet ne rast se nuk forcohet i hedhim kikirik te bluar deri sa te ms ngjitet ne duar.

Marrim masen me kakato bejme topa te vegjel dhe gjithashtu me masen me kikirik i bejme pak me te vegjel dhe njelloj sikurse ne foto shtrijme masen e erret ne dore dhe topthat me kikirik i fusim ne mes duke i mbuluar me masene e erret i rendisim ne nje tepsi te lyer me gjalpe dhe i pjekim ne temp 150 grad per 30 min.


Fjalet kyqe : embelsira  biskota  gjalp  kikiriku  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Krofne (berlina)
Keke i mbushur
Mishë viqi me perime ne tavë