Biskota me badema
Biskota me badema

Biskota me badema

Kuzhint.com

Perbersit:

500 g miellë,

370 g margarinë,

Bajame te bluara 250g,

180 g sheqer,

1 dl uje, 50 g bajame te pa coptuara,

Reqel te kumbulles ose kajsis

PËRGATITJA:

Ne fillime shkrijme margarinen ne nje ene se bashku me sheqerin ne zjarr dhe shtojme miellin dhe bajamet e krimcuara duke i perzier vazhdimisht dhe shtojme ujin.

Nga kjo perberje formojme nje brume ne trashesi si brumi i bukes.

Marrim masen dhe e rrafshojme me pic dhe me ane te nje gote te qajit bejme rumbullake si ne foto dhe i ndajme ne pjese te barabarta ku gjysmes me ane te nje ene te rrumbullaket me te vogel i bejme vrimat ne mes. i palojme petet me vrime siper petave pa vrime duke i lyer me gjalpe dhe i rendisim ne nje tepsi te lyer me gjalpe ose leter kuzhine dhe i fusim ne furre ne temp 180 grad per 20 min.

Pastaj i largojme dhe gjitha vrimat i mbushim me reqel dhe i fusim per 5 min ne furre.

Servohen te ftofta pore edhe te vakta me qaj.

Ju befte mire...


Fjalet kyqe : embelsira  biskota  badema  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Si t’i rezistoni tundimit për të ngrënë ëmbëlsira
Pogaqe Me Qumësht
Embelsirë me lenge vishnje