Biskota dyshe me qokollad
Biskota dyshe me qokollad

Biskota dyshe me qokollad

Kuzhint.com

Pregaditja; Në nje eve qesim; 200 g gjalpë, 150 g sheqer, 1 vezë, 2 te verdha te vezeve, 2 vanilje, nje maje thike me kripë lëkurën e nje limon, 2 lug te vogla rum dhe të gjitha perziejm mire dhe ne fund ia shtojë 350 g miell dhe formojm nje brume te ngjeshur e mbeshtjellim me foli najlloni dhe e vendosim ne ftohse (jo te akulli) te qendroj 1 ore. Ne nje pjat qesim te bardhat e vezeve i rrahim me pirun si dhe nje pjat tjeter ku ne te qesim 150 gr lejthi ose arra te bluhura. Marrim brumin nga frigoriferi dhe nga aty ndajm toptha te vegjel per biskota ku se pari i lyejm me te bardhat e vezeve mandej i rrotullojm tek pjata me lejthi dhe i vendosim ne nje tepsi te lyer me gjalp ose te shtruar me leter larg njera tjetres dhe keshtu veprojm deri sa te perfundoj i gjithe brumi (nga ky brum dalin 70 cop biskota qe duhet te bashkohen nga dy )dhe i fusim qe te pjeken ne furre te nxeht ne temperatur 180 grad per 20 minuta. Ne nderkoh derisa te pjeken marrim nje enee vendosim mbi shporet dhe ne avull e shkrijm 100 gr qokollad me 50 gr margarin dhe me kete mas pasi te pjeken biskotat i bashkojm nga dy copa duke i vendos ne mes qokolladen ( per paqartsi shihni foton ose na shkruani). Nga>Magicna GALA kujna http://www. tegatuajm. com/


Fjalet kyqe : brumera  biskota  dyshe  qokollad  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tarta me mascarpone dhe çokolate
Pite me peta bakllaves
Mask me vez per nje fytyr te bukur(video)