Biskota amerikane me çokollatë
Biskota amerikane me çokollatë

Biskota amerikane me çokollatë

Kuzhint.com

Perberesit per 25-30 cope:

  • 250 gr Buter ose margarine
  • 250 gr Sheqer ngjyre kafeje
  • Nje naje thike krip
  • 2 veze
  • 1 Luge qaji sheqer vanille
  • 1 Luge qaji pecive
  • 1/4 Luge qaji sode buke
  • 360 gr Miello
  • 100 gr Cokolate e coptuar

Sheqer pluhur per dekorim

Pergaditja:

Rrahim me mikser margarinen, sheqer vanillen dhe sheqerin pastaj ia shtojme edhe vezet duke e rrahur masen vazhdimisht.

Ne fund ia hedhim miellin, peciven dhe soden e perzim deri sa te behet nje brume i lemuar. 2/3 e cokolates ia shtojme brumit dhe e lem pastaj per 1 ore ne nje vend te ftohet brumin.

Me luge marrim nga brumi dhe e bejme nje topthe dhe e shtypin me duar ne madhesi 2-3 centimetra dhe e vendosim ne tepsi te lyer me vaj dhe siper i hedhim cokolaten tjeter te mbetur.

E shtypim cokolaten per tu futur ne brum me diqka te rrafshet.

Pasi te kemi mbaruar me brumin e vendosim tepsin ne furreper tu pjekur ne temperatur 180 Grad per disa minuta.

Mbasi te jen pjekur miremarrim sheqerin pluhut e trazojm pak me uje dhe ja qesim siper te gjitha biskotave(shih foton).

Ju beft mire!

Burimi: http://sinfeycook. blogspot. de/

Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm.


Fjalet kyqe : brumera  biskota  amerikane  cokolat  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Byrekë  ne form piramide nga Gaziganja Salihu
Vidim me sheqer gatuar ne furre
Mantia me mishe nga Lulja La