Biftekë i ferguar në tigan
Biftekë i ferguar në tigan

Biftekë i ferguar në tigan

Kuzhint.com

Perberesit per dy persona:

4 Dege te fresketa thymian,

4 Domate te thata,

Nje thelp hudhre,

Krip, piper,

60 gr Gjalp,

300 gr Filet mish lope,

20 gr Parmesan ne copa,

Pergaditja:

Thymianin e pastrojme ia shkepusim fletet dhe i presim fletet shume imet.

Domatet i kullojme dhe i presim ne katrore te vegjel.

Hudhres ia largojme levoren dhe e presim imet.

Te gjitha s'bashki me 0. 04 gr krip dhe piper i perzim me gjalpin.

Gjalpin e pergaditur e vendosim ne folie alumini dhe e bejme role dhe e vendosim te akulli ne frigorifer.

Furren e nxehim ne 80 Grad.

Filen e presim ne 6 disqe dhe i hedhim krip e piper.

Hedhim vaj ne tigan e lem te nxehet pastaj i skuqim mishin nga 2 minuta ne dy anet.

Gjalpin qe kemi vendosur tek akulli e presim ne 6 disqe dhe ia vendosim secilit medaillons nga nje cope dhe e vendosim mishin ne furre 40 minuta.

Medaillons i servojme ne dy pjatat dhe i sperkasim me salce me gjalp dhe siper i vendosim parmesanin.

Kombinim perfekt do ishte nese afer mishit vendosni makarona te ziera ne forme shiriti dhe salate e gjelber e perzier me uthull balsamico.


Fjalet kyqe : gjellera  medaillons  gjalp  thymian  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Maskë për largimin e shenjave të akneve
Pogaçe me djathë  nga Kaltrina Berisha
Ngjyra e gjuhës tregon për sëmundjet