Biftek lope me spinaç role
Biftek lope me spinaç role

Biftek lope me spinaç role

Kuzhint.com

Perberesit:

500 gr Domate,

300 gr Biftek (pa copa yndyre),

1/8 Luge qaji krip,

1/8 Luge qaji piper,

200 gr Spinaq i ngrire (duhet te shkrihet dhe te kullohet mire),

2 Luge gjelle parmesan,

2 Luge gjelle borzilok i fresket.

Pergaditja:

Hedhim domatet ne nje ene te mbushur me uje te nxehet dhe i lem 10 minuta aty.

Mbas 10 minutave ia largojme levoren dhe i presim ne copa te vogla katrore.

Vendosim biftekin ne mes dy folieve plastik dhe e shtypim me qekan kuzhine per ta bere nje pete te madhe 30 x20 cm.

E largojme folien siper.

I hedhim mishit krip dhe piper.

Pastaj ne tere siperfaqen e mishit shtrojme spinaqin, patatet, parmesanin dhe borzilokin.

E mbeshtjellim mishin role me kujdes duke e shtrenguar mire.

Pastaj roles i vendosim rremojse ne menyre qe mos te hapet roleja dhe e presim ne copa 1 cm te trashat (Ose rolen mund ta lidhni me pe pastaj pasi ta skuqni ne tigan e prisni ne copa 1 cm te trasha. ).

Copet e roles s'pari i skuqim ne tigan me pak vaj ne te dy ane pastaj i vendosim ne furre 12-16 minuta ne temperatur 70 Grad.

Para servimit ia largojme rremosjet.

Roleja eshte per 4 porcione.

Te servohet ne pjate me kungullesha te vogla te ziera pastaj te skuqura pak ne tigan.


Fjalet kyqe : gjellera  biftek  mish  lope  rolad  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Bollguri zvogëlon kolesterolin, zgjon epshin!
Perpeqi :pite shumë e pëlqyer
Sheqerpare