Banania, te shendosh apo te dobeson
Banania, te shendosh apo te dobeson

Banania, te shendosh apo te dobeson

Kuzhint.com

Ky frut është çelësi i energjisë tuaj

Nëse konsumoni vazhdimisht banane mes vakteve, atëherë do të shëndosheni, por mos harroni se ajo ka edhe efekte dobësuese.

Banania, të shëndosh apo të dobëson?

Banania nuk përmban asnjë yndyrë dhe është e mbushur me shumë vitamina, minerale, proteina, fibra

Jep efekte shumë të mira në shëndet, madje parandalon dhe përmirëson shumë sëmundje.

Ky frut, i cili përmban 108 kalori, mund të bëhet shkak i marrjes së karbohidrateve të tepërta

Tek personat me një indeks të ulët glikemik, banania mban nën kontroll nivelin e sheqerit në gjak.

Banania është ushqimi më i mirë kur personi ka dëshirë të konsumojë diçka të ëmbël

Banania e konsumuar vetëm një herë në ditë nuk të shëndosh, përkundrazi, ju ndihmon të dobësoheni.

Bananet janë të pasura me karbohidrate, fibra, vitamina, minerale dhe plotë energji

Personat të cilët merren me palestër dhe fitnes, padiskutim duhen ta konsumojnë bananen

Madje para palestrës, do ishte shumë mirë nëse konsumohet një e tillë sepse ju jep fuqi, qëndrueshmëri dhe fortësi te trupit


Fjalet kyqe : keshilla  banania  shendosh  dobeson  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Luleshtrydhe me banane
Kofsh pule me patate
Si ta gatuajm brumin per( makarona, lazanja, ravioli, tortelini etj)