Ballokume të shijshme
Ballokume të shijshme

Ballokume të shijshme

Kuzhint.com

PERBERESIT;

=3 gota uji e gjysem me miell misri te imet,

=2 gota uji e gjysem me sheqer,

=3 veze te medha,

=200 gram gjalp.

PERGATITJA;

Shkrijme gjalpin (ne banjomari ) e leme te ftohet pak.

Hedhim sheqerin ne nje tas (recetat e vjetra thone ene bakri ) ne munges te tyre perdorni ate qe ju ndodhet.

Pra gjalpin e ftohur pakez e hedhim te sheqeri dhe e perziejme mire e mire me mix elektrik, hedhim vezet nje e nga nje pa e nderprere perzierjen mire e mire.

Nderpresim perzierjen me mix dhe hedhim pak nga miellin e misrit duke e perzier me luge druri ose me dore.

Lereni brumin ne qetesi per rreth 20 -30 min.

Shtroni ne tepsi leter pjekjeje dhe me ndihmen e nje luge te thelle ( ose me dore ) vendosni ne rradhe ballokumet ne tepsi (kini parasysh se gjate pjekjes ballokumet happen pra duan pakez largesi nga njera-tjetra )

I fusim ne furre te ngrohur me pare per rreth 1 ore ne 190- 200 grade.

Pasi te ftohen mbeshtilleni secilen me plasmas kuzhine qe te jen same te buta.

BALLOKUME PER DITEN E VERES QE ESHTE EDHE DISA DITE !


Fjalet kyqe : brumera  ballokume  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mufinss te njelmet
Disa veti të mira të qajit mente
Mufinsa per mengjes