Bakllave role  nga Igballe Kryeziu
Bakllave role nga Igballe Kryeziu

Bakllave role nga Igballe Kryeziu

Kuzhint.com

Gatuhet brumi me 6 veze --4 te verdha te vezes dhe 2 veze te plota, 1 gote vaj, 1 gote qumsht, 1 pluhur per pjekje me pak kripe dhe miell sipas nevojes.

Nga brumi formojm kuleq te njejt dhe i tallojm ne peta ku pastaj petat i mbusheni sipas shijes qe keni (arra, lejthi ose bajama te bluara)dhe i mbeshtjellim ne rrole i renditeni ne tepsi siper i qesim gjalpe te shkrire dhe e pjekim ne temperatur 160 grad

Sherbeti 5 gota sheqer 2 gota e gjysem me uje dhe 1 sheqer vanile sheqer i qesim ne nje tengjere dhe i ziejm dhe pasi te pjeket bakllava dhe te ftohet ia qesim siper


Fjalet kyqe : embelsira  bakllave  role  igballe  kryeziu  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Dëshironi që të humbisni peshë
Cheeskate me kivi
Ëmbelsirë me shllagë dhe mak