Bakllavë torte( 2 ne 1) nga Besa Gazi Xhemajliu
Bakllavë torte( 2 ne 1) nga Besa Gazi Xhemajliu

Bakllavë torte( 2 ne 1) nga Besa Gazi Xhemajliu

Kuzhint.com

Receta eshte nga Besa Gazi Xhemajliu

1)Per petat;

 • 1paqet me pet per bakllava 12 copa

2)Per sherbetin ;

 • 400g sheqer
 • 400 ml uj dhe
 • disa pika limoni

3)per torten ;

 • 180 g miell
 • 3 koker veze
 • 100 g sheqer
 • 100-150 g fëstëk
 • 1 peciv

Pergaditja;

 • Ne fillim e ziejm sherbetin;

Ne nje tengjere qesim sheqerin me ue dhe e vlojm, pasi te vlon ja qesim disa pika limon dhe e lem te zihet ne tepertur te ulet per 30min edhe e lem te ftohet.

 • Pergadisim kremin per torte;

Ne nje en te thelle vezet me sheqerin i rrahin me mixer per 10 min. dhe pastaj ia qesin perbersit tjer nje nga nje duke i perzier derisa te bashkohen mire.

Per kete bakllave kam perdor nje tepsi te vogel nese ju merrni tepsi me te madhe ateher receta duhet te dyfishohet,

 • Renditja;

Marrim tepsin dhe e lyejm me pak vaj pastaj i vendosim petet per bakllavate cilat i kam pre ne mes dhe 12 pete i kam vendosur poshtku duke i rendit ne mes te peteve i kam lyer me pak gjalpe dhe siper peteve kam vendos masen e pergaditur per tortes e krrafshojm mire dhe tani i vendosim edhe 12 petet e tjera duke i lyer edhe keto ne mes me gjalpe dhe keshtu keshtu te perfunduar e pjekim ne furre te nxehte ne 180 grad per 40 min

Pasi te jete pjekur bakllava ia qesim sherbetin ku ;bakllava duhet te jet e nxeht ndersa sherbeti i ftoht..


Fjalet kyqe : bakllave  torte  besa  gazi  xhemajliu  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Keke i mbushur me kreme kokosi nga tegatuajm
Rolle me fëstek dhe sallam
-Torte kremoze-