Bakllavë nga Lulja La
Bakllavë nga Lulja La

Bakllavë nga Lulja La

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

5 vez dhe arra, gjysèm gote te ujit qumesht, gjysêm gote te ujit vaj, gjysem luge te kafes kripe, pak sheqer dhe nje margarin, nje lug e kafes maja te bukve (tharm), mielle sipas nevojes,

Pregaditja e recetës :

Gatuajm brumin me 5 vezé, gjysèm gote te ujit qumesht, gjysêm gote te ujit vaj, gjysem luge te kafes kripe ashtu edhe pak sheqer, nje lug e kafes maja te bukve (tharm): i perzien mire ia shtojm tani miellin sipas nevojes derisa te behet brumi si per buké nje masa homogjene.

Brumin e ngjeshim pak dhe tani e len te qendroj 10 minuta pastaj e bejm ne kulleq dhe tani i tehollojm ku, per 25 kuleq dalin 25 copé bakllava duke i ndar pergjysem ne njeren an duke e holluar me nisheste e pergadit nje margarin e shkrien i lyen petet nje nga nje ne mes arra i palon dhe i pjekim ne temp, 100 grad perrreth 3 orè.

Sherbeti : 2 litra uji, 2kg sheqer I qeim qe te zihen derisa te pjeket bakllava :bakllava duhet te jet e ftohet ndersa sherbeti i nxeht.


Fjalet kyqe : embelsira  bakllave  lulja  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskotat e mbretit (te pa pjekura)
Mishe i bardhë me kërpudha dhe kaçkavall
Kile pas pushimeve? Dieta 3-ditore për t’u rikthyer në formë