Ëmbelsirë shumë e shijshme me rende
Ëmbelsirë shumë e shijshme me rende

Ëmbelsirë shumë e shijshme me rende

Kuzhint.com

Perberit:

* 220 g sheqer,

* 100 g miell, 7 vezë,

* 320 g çokollatë për zierje,

* 250 g gjalpë,

* levorja e nje portokalli,

* 1 qokollad te bardhe,

Përgatitja:

Thyhen 7 ve, dhe të verdhat e vezëve përzihen me 145 g sheqer, miksohen, bëhet një masë si shkumë.

Nga të bardhët e vezëve bëhet shkuma e bardhë.

Të verdhave të vezëve së pari u shtohet mielli e pastaj shkuma e bardhë si dhe levorja e nje portokalli.

Me letër për pjekje mbështillen 3 kallëp (me diametër prej 23 cm), dhe masa e bërë gati qitet në këto kallëpe (në lartësi prej 3-4 mm).

Piqen për 7-8 minuta në 200 shkallë C.

Vezët e tjera bashkohen me sheqer dhe ziejnë në avull, ndërsa kur uji të vlojë, miksohen 5 minuta.

Kësaj mase i shtohen 240 g çokollatë dhe miksohet.

Largohet nga zjarri dhe tundet përderisa të ftohet.

I shtohet gjalpi i zbutur dhe lëvorja e renduar, miksohet.

Ky krem futet në frigorifer për 5 minuta.

Dy disqet lyhen me masën çoko dhe renditen njëra mbi tjetrën.

Çokollata shkrihet në avull.

Kur të ftohet, qitet mbi diskun e fundit dhe futet në frigorifer që të shtrëngohet.

Pritet në 8 pjesë dhe në secilën pjesë vihet pak krem-te bardhe.

Torta lyhet me krem dhe zbukurohet me e qokollade

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  rende  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Muaji i lindjes, tregues i sëmundjeve që mund t’iu prekin
Sallata caprese
Sanduiç me krem salmoni dhe krem spinaqi