Ëmbelsirë me vishnje
Ëmbelsirë me vishnje

Ëmbelsirë me vishnje

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

5 vez, 200 ml vaj , 200 ml jogurt, 300 g mjell, 300g sheqer , 2 pecivo , 500 gr vishnje

Pregaditja e recetës :

Ne fillim duhet te ndahen te verdhat e vezes nga te bardhat, pastaj te verdhat e vezes ia qesim sheqerin dhe i rrahim me mixer i perziejm mire pasataj ia hedhim jogurtin. vajin miellim dhe pluhurin per pjekje, pastaj edhe te bardhat e vezes i rrahim deri sa te behet nje mas e trash si debor dhe ket mas ia shtojm perzierjes se me te verdha te vezeve.

Masen e perziejm ngadal dhe e hedhim ne taven te cilen e lyejm me vaj dhe me mielle dhe në fund ia vendosim vishnjet qe me par duhet te ia hekim farat mbrenda dhe e pjekim ne furre te nxeht ne temperatur 200 grad pastaj si te fillon te marre ngjyren e ndalim temperaturen qe te piqet ne 180 grad.


Fjalet kyqe : embelsir  vishnje  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Speca Çara Me Karota Turshi
Torte me krem qershie
Torte e Erret