Ëmbelsirë me kajsia
Ëmbelsirë me kajsia

Ëmbelsirë me kajsia

Kuzhint.com

Ëmbëlsir; pasqyra e vezëve nga Elmira Abdul Dzelili

Perbersit ;

200g margarin,

5 kokrra vezë,

150g sheqer,

2 vanilli,

1peciv dhe 200gr miellë

Perbersit per fillin;

750 ml qumsht,

dy pudinga te vanilles,

dy sheqer vanilje,

3 pako xhelatin,

400g djathe te embel,

2 luge gjelle mermellad kajsie i shkrin ne zjarre dy konzerva me pjeshka ose kajsi.

Pergaditja ;

Ne nje ene i perziejm te gjitha perbersit se bashku me mikser, masen e qesim ne tepsi te lyer me gjalp ose vaj dhe e pjekim. ne temperatur 180 grad

Pasi ta nxjerim nga fura e lyejm me marmalad te shkrir dhe te nxeht.

Pastaj ne nje ene i qesim 750 ml qumsht, 2 sheqer vanila dhe i ziejm ne te ia shtojm dy pudinga te vanill 3 pako xhelatin dhe 400g djath te embel maskapone. keto i ziejm se bashku te gjitha duke i perziejm vazhdimisht qe mos te na ngjitet dhe mos te mbetet kokrriza dhe pastaj masen e qesim siper torten e rrafshojm mire dhe ne fund ia rendisim kajsit si ne foto.

Pasi ti rendisim kajsit marrim nje ene dhe e ziejm lengun e kajsis me dy qese xhelatin dhe menjeher ia hedhim siper tortes me kajsi.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  pasqyra  vezeve  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tiramisu
Torte me kakao
Princess krofne