Ëmbelsirë  me form shalqiri
Ëmbelsirë me form shalqiri

Ëmbelsirë me form shalqiri

Kuzhint.com

Perbersit:

500 gr biskota te bluara,

300 gr sheqer,

1 gote ujë,

200gr arra te bluara,

125 gram margarine,

1 portokall I vogel.

Pergaditja:

Ne nje tengjere vlohet sherbeti me sheqeri uji dhe margarin. pastaj Shtohen biskotat dhe arrat e bluara, hidhet lengu dhe levorja e 1 portokallit dhe masa perzihet gjersa te behet e njellojte.

Brumi ndahet me dy pjes njeres I shtohet ngjyre e kuqe, ndersa tjetres ngjyre e gjelbelte dhe nga ky brum formohen 12-14 topa te kuqe dhe 12-14 topa te gjelber.

Topi I gjelbert hapet aq sa mund te mbeshtillet topi I kuqe.

Keshtu neprojm derisa te perfundojm me te gjithe topat.

Futen ne frigorifer me ngrirje te thelle para se te sherbehen priten me 8 pjes te barabart. dhe pastaj jan te gateshe te sherbehen.

Ju befte mire.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  form  shalqini  laureta  ilazi  bislimi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Katrorë të shijshme  me kremë
Qaji qe sheron ftohjet dhe dhimbjen e fytit!
Sheqerpare gatuar nga Lejla Mustafi