Ëmbelsirë me fëstëk
Ëmbelsirë me fëstëk

Ëmbelsirë me fëstëk

Kuzhint.com

Me kerkesen e juaj qe ta keni edhe këtë recet:

Përbërësit

Për brumin:

-6 vezë,

-6 lugë miell,

-6 lugë sheqer pluhur,

-1 paketim pluhur për pjekje,

-2 lugë kakao;

-100 gr fistek te bluar

-levoren e nje limoni

Për kremin:

-2 lugë margarinë,

-2 filxhanë ajkë të ëmbël,

-2 lugë sheqer pluhur,

dekorojm me krem vanilje te rrahur me100 ml qumesht

dhe 100 gr fistek te copuar

Përgatitja :

Ne fillim rrahim te bardhat e vezeve derisa tebehetnje shkume fortë pastaj te verdhat e vezëve i rrahim me sheqer, dhe ne kete mas shtoni miellin dhe pluhurin për pjekje, pastaj të bardhët e tundur të vezëve dhe hidheni këtë masë në tepsinë e mbështjellë me letër për pjekje.

Koren duhet ta piqni 15 minuta në 180 grad C, ta leni të ftohet, e më pas e ndani në dy pjesë.

Margarinën e tundni duke e përzier me sheqer.

Ajkën e ëmbël e tundni në një enë të veçantë, e në fund e përzieni me përzierjen e margarinës.

Në tepsi së pari hidhni koren e parë, e lagni atë me kafe, pastaj hidhni gjysmën e kremit.

Tërë këtë procedurë e përsëritni, e në fund tortës shtoni krem vanilje te rrahur me 100 ml qumesht te ftoht dhe dekorojm me100 gr fistek te copuar dhe lijeni që të ftohet.

JU BEFTE MIRE.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  krem  vanilje  festek  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kek të shkrifët me  karrota
Tavë peshku
Zbutes ne kushte shtepiake