Ëmbelsirë me ananas
Ëmbelsirë me ananas

Ëmbelsirë me ananas

Kuzhint.com

Keku ne vazhdim e kam provuar disa here ta gatuaja me veze, kos etj dhe me ka dale shume i mire, por kete rradhe doja t'i hiqja nga perdorimi bulmetrat dhe vezet.

Ndaj ne vend te kosit dhe vezeve perdora uthull molle si dhe ne vend te vajit perdora salce molle.

1 dhe 1/4 gote miellë,

1/2 filxhani sheqer,

4 luge gjelle sheqer kafe (me ngjyre),

1maj luge kripe,

5 - 6 kokrra qershi,

6 - 7 rrathe ananas ( konserve ose te fresket,

po sido qe te jete mbajeni lengun qe ta perdorni ne vend te ujit)1 gote leng ananasi1/2 gote molle te grire (ose salce molle)(bene edhe vaj nese nuke e gjen)3 luge gjelle uthull molle ose mundeni me zavendsu me kospak vaj nje vaniljenje luge kafeje esence ananasi (mund te behet dhe pa kete).

Pergaditja;

Fillimisht perzieni miellin, sheqerin e bardhe, kripen ne nje ene.

Ne nje ene tjeter perzieni perberesit e lengshem duke filluar nga lengu i ananasit, mollet e grira, uthulle dhe vanilja.

Me pas shtroni tepsine/enen ku do e piqni embelsiren me fetat e rumbullake te ananasit, mbi to shtroni sheqerinme ngjyre.

Perzieni dy masat qe pergatitet me lart dhe shtrojini mbi tepsine ku vendoset fetat e ananasit dhe sheqerin e zi.

Futeni ne furre - 180 grad per 35 minuta ose derisa te jete pjekur mire (ketu mund te beni proven me nje pirun te vogel per te pare ne eshte pjekur plotesisht).

Pasi ta nxirrni nga furra, lerni te ftohet per 10 min dhe ktheheni permbys mbi enen ku do sherbeni.

Ne fund vendosni qershite tek qendra e ananasit per zbukurim.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  ananas  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tarta me mascarpone dhe çokolate
Torte me dy kreme te ndryeshme
Puding me shije dredhëze