Ëmbelsirë kremoze me rende
Ëmbelsirë kremoze me rende

Ëmbelsirë kremoze me rende

Kuzhint.com

Pergatitja:

2 peta te gatesheme me ngjyre (kekun mund dhe ta pergatisni edhe vete)

Per kremin:

500 gram ajk.

Per sperkatje te petave:

2 gota nga (200 gr) sok vishnje.

Shtresa ne mes kremit ;

300 gr reqel vishnje.

Per shtresen e fundit ;

qokollad te shkrir me 5 lug ajke dhe 20 gr gjalp.

Per dekorim:çokolladë në rende.

Pergaditja;

Se pari pergatisni kremin duke perzier sjken me mikser dhe e lem menjan qe i te ftohet.

Vendoseni ne fillim njeren pet te kekut ne nje pjate te madhe dhe e sperkateni ate mire me sok vishnje.

Me pas e vendosni siper saj gjysmen e kremit te ftohte dhe me pas shtojm nje shtres me reqel vishnje.

Pas kesaj vendosim gjysmen e mbetur tekremit e rrafshojm mire dhe prap vendosim peten e dyte te kekut dhe sperkateni dhe ate prap sok vishnje dhe sper vendosim edhe kremin e pregaditur me qokollad.

Me pas zbukurojeni ate me qokollad ne rende.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  kremoze  rende  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Vaji i peshkut ripërtërin trurin pas konsumimit të ushqimit të shpejtë
Pogaçe te vogla me djathe nga Kaltrina Berish
 Kofshe pule te marinuara me jogurt