Ëmbelsirë fantazi
Ëmbelsirë fantazi

Ëmbelsirë fantazi

Kuzhint.com

Përbërësit:

Për kremin e kuq:

500 gr vishnje te kulluara nga kompoti,

5 dcl kompot vishnje,

2. 5 dcl ujë,

150 gr grizë,

150 deri 180 gr sheqer,

Kremi i verdhë:

2 pudinga vanile,

3 lugë sheqer,

7. 5 dcl qumësht,

2 kese vanill sheqer,

250 gr margarin,

250 sheqer pluhur,

Gjithashtu nevoiten edhe 150 gr keksa dhe 2 shllaga.

Përgatitja:

Ne një tepsi i renditim keksat.

Lëngun e kompotit dhe ujin i vlojmë, pastaj e shtojmë grizen dhe e ziejmë 10 minuta. ia shtojme vishnjet dhe sheqerin dhe e ziejmë edhe 2 minuta.

I heqim nga zjarri dhe i qesim mbi keksat.

Kremi i verdhë:

Ziejmë pudingat me 3 lugë sheqer dhe vanill sheqer. i lejme të ftohen.

Margarinën dhe sheqerin pluhur e rrahim me mikser ne shpejtësinë më të madhe.

Pastaj i përziejmë me pudingun.

Kete krem e qesim mbi kremin me vishnje.

Ne fund rrahim 2 kese shllag dhe e lyejmë tortën përmbi.

Eshtë mirë që të lihet në frigorifer tërë natën e pastaj të servohet.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  fantazi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Karrotë dhe mjaltë kundër akneve
Ushqimet që kthejnë humorin perfekt!
Lule basani një ilaç natyral kundër depresionit