Ëmbëlsirë me kremë
Ëmbëlsirë me kremë

Ëmbëlsirë me kremë

Kuzhint.com

Perberesit:

300 gr Miellë,

200 gr Sheqer pluhur,

100 gr Arra te bluara,

100 gr Lajthia te bluara,

200 gr Buter ose margarine.

Per mbushjen ju duhen:

700 ml ajke,

3 Pako sheqer vanille,

Disa lajthia per dekor

Pergaditja:

Nga mielli, sheqer pluhuri, arrat, lajthiat dhe buteri bejme nje brume dhe e mbulojme me folie plastike duke e vendosur ne nje vend te ftohet per 30 minuta.

Brumin e ndajme ne 6 pjese te barabarta, marrim leter per pjekje i presim ne forme te rrumbullakez sa nje pjate e desertit 20-22 cm.

Nga pjeset e brumit bejme peta te rrumbullaketa dhe i vendosim ne leter per pjekje dhe i vendosur ne furre per tu pjekur ne te gjitha veq e veq netemperatur 175 Grad per 10-15 minuta.

Pasi te pjeken i largojme peten nga furra dhe e lem te ftohet.

Keshtu veprojm me te gjitha petat

Per mbushjen rrahim ajken me sheqer vanillen dhe lyejme secilen pete duke e vendos nje mbi nje dhe ne fund tere siperfaqen e tortes duke e dekoruar siper me ane te nje shiringu kuzhine te mbushur me ajke si dhe disa copa lajthie.

Te qendroje ne frigorifer per 2-3 ore pastaj te sherbehet.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  kreme  ajke  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Embelsire ruse
Kekë I shpejt me kakao
Gurabie ne forme lule