ËMBËLSIR  ME PUDING DHE BISKOTA
ËMBËLSIR ME PUDING DHE BISKOTA

ËMBËLSIR ME PUDING DHE BISKOTA

Kuzhint.com

Përbërësit

  • 1200 ml. qumësht
  • 120 gr. krem krem karamel pluhur ose 3 puding vanilje
  • 150 gr. sheqer
  • 1 lugë gjelle ekstrakt vanilje
  • 80 gr. qumësht pluhur
  • 200 gr. çokollatë të bardha
  • 250 gr. margarinë ose gjalpë
  • rreth 500 gr. biskota Petit

Përgatitje

Ziejm budingun me qumështin dhe me sheqer dhe e lënë qetë ftohtë pak derisa të behet i vakët.

Perziejm gjalpë me qumësht pluhur dhe i shtojm çokollatë të shkrirë te bardhë. shtojm edhe pudinguh e vakët, dhe me mikser e rrahim deri sa te perziet mir masa pastaj menjëherë e qesim per mbushjen e biskotave.

Vendosim ne nje tepsi 5 × 4 biskota ne fillim duhet zhytur në pak qumësht, pastaj siper i vëmë 10 lugë mbushje te kremit dhe procedurën e përsëritim deri sa te behen 4 rreshta të biskotave dhe tre rreshtave nga kremi. blogspot. com


Fjalet kyqe : embelsira  keks  torte  puding  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tatli dy ngjyrshe nga Gimce Jeta Gimce
Keke me banane nga Buqe Ferizi
Torte e shijshme me keksa