ÊMBËLSIR ME BAJAME DHE KOKOS
ÊMBËLSIR ME BAJAME DHE KOKOS

ÊMBËLSIR ME BAJAME DHE KOKOS

Kuzhint.com

Perbersit baze te recetes jane:

Çokollatë dhe bajame

185 g te bardha veze te rrahura me 185 g sheqer pluhur dhe 75 g sheqer pastaj ia shtojm, 150 g bajame te bluara,

20g kakao,

2 luge kafe dhe,

225 g vaj kokosit ose vaj dhe i perziejm te gjitha se bashku

Mase e fituar e qesim ne tepsi te rrumbullaket te dhe e pjekim ne 180 grad

Perbersit per krem:

2, 5 ml krem të dyfishshuar(te rrahur),

0. 5 ml krem (të përzier me xhelatinë),

100g kos natyral,

50 g sheqer,

1 lugë. kokos,

2 luge xhelatinë.

Pergaditet kremi me te gjithe parbarsit dhe vendoset siper pandispanjes se ftohur

100 g kokos dhe molina per dekor pasi te perfundojm me pergaditjen e tortes


Fjalet kyqe : embelsira  torte  bajame  kokos  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Toptha (bombica) me arra dhe biskota
Biskota me gjizë
Aromat që mund t’iu bëjnë të lumtur