AKULLORE ME LIMON
AKULLORE ME LIMON

AKULLORE ME LIMON

Kuzhint.com

Përbërësit: *200 gr kajmak (ajkë qumështi), *150 g sheqer, *1. 25 dl qumësht, *3 limona, *1 mollë, *lëng limoni. Udhëzimet: Rrihni mirë, do të ishte më mirë nëse do të bënit me rrahësen elektrike lëngun e limonave të filtruar më parë në kullesë me sheqerin.

Shtoni 2 lugë lëng limoni, mollën e qëruar e të grirë, qumështin dhe përziejeni të gjitha me kujdes.

Në fund bashkojini me shumë delikatesë kajmakun (ajkë qumështi).

Hidheni përgatesën në makinën e akullores për 20 minuta dhe servireni sipas deshires/


Fjalet kyqe : embelsira  akullore  limon  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaqe
Salmon me couscous dhe perime
Pallaqinka(krepa) te mbushura me mishe ne furre