Akullore me arom vanilje
Akullore me arom vanilje

Akullore me arom vanilje

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

2 gota qumesht, 1 gote e qajit sheqer, 1 sheqer vanilja, 2 shllaga, 2 luge kos

Pregaditja e recetës :

Akullore me arom vanilje nga Kaltrina Berisha.

Ne fillim shllagin e pregatitim me mikser me gjysem gote te ujit me qumsht dhe e lem qe te ftohet ne frigorifer, pastaj marrim nje tengjere dhe aty i qesim 2 gota qumsht, 1 got te qajit sheqer, 1 sheqer vanilje dhe i lem qe te vlojm në temperatur të ulet pası vlon e largojm për tu ftofurdhe kur te jet ftohur ia shtijm edhe shllagun dhe 2 luge me kose i perzim bashke mire te gjitha pastaj e i vendosim ne friz qe te mpiksen për 15 min dhe pas 15 e marim me mikser dhe për 4 minuta e perzim me mire dhe prap e lem në friz për 10 min dhe prap veprojm njejt për 4 here duke e perzir me mikser dhe ne fund e lem të ngrihet mire.


Fjalet kyqe : akullore  arom  vanilje  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

-Leqenik -
Mini kek me lekura portokalle
Pogaçe me djathë për mëngjes