6 sekretet e konzervimit të ushqimt me ujë të nxehtë
6 sekretet e konzervimit të ushqimt me ujë të nxehtë

6 sekretet e konzervimit të ushqimt me ujë të nxehtë

Kuzhint.com

Të gjithë përdorim kavanoza për turshi.

Dhe, ne mendojmë se është në rregull dhe goxha fantastike.

Por, para se të mbushni kuzhinën tuaj me kavanoza të nxehtë prej qelqi me domate brenda, ne kemi disa këshilla për t’ju ofruar që do të bëjnë procesin më të lehtë.

kavanoz-konzervim

Disa javë më parë, kam pasur privilegjin që të ndjekë një nga klasat dhe mësimet e plotësimit të ushqimit nëpër kavanoza qelqi.

Më lejoni t’ju them, nuk ka asgjë më të mirë se të mësosh nga një ekspert!

kavanoz-ushqim-konzervim

Mbushni kavanozat me unazat në të – …por, natyrisht me kapakët e hequr, si në fotografinë më lartë.

Kjo mban ato të pastër, derisa jeni duke mbushur kavanoza dhe ju kursen nga pastrimi i tyre më vonë.

Përdorni një enë për matje kur mbushni kavanozat – kjo bën që procesi të shkojë më shpejtë dhe pa probleme.

Nëse jeni duke mbushur kavanozat duke përdorur një lugë një filxhan, ju e dini se dy filxhana do mbushin kavanozin.

Mbyllni kapakët duke shtrënguar me majat e gishtërinjve – shtrëngoni kapakët derisa të filloni të ndjeni rrezistencë gjatë shtrëngimit.

Në mënyrë të pashmangshme disa fluska ajri do të ngelin brenda në kavanoz, ndërsa jeni duke mbushur ato.

Nëse kapakët janë të shtrënguar shumë fort, fluskat e ajrit nuk ka shansë që ti shpëtojnë ujit të nxehtë dhe kjo e bën që kapaku të shtrëngohet fort.

Duke lënë unazat dhe kapakët pak më të lirë, lejon që të depërtojë oksigjen pa ndonjë incident.

Hiqni unazat pasi kavanzoat të jenë shtrënguar- ju nuk keni nevojë për unazat pasi kavanozat të jenë shtrënguar.

Kapakët janë aq të shtrënguar në mënyrë të vendosur, por nëse konzervimi fillon të fermentohet dhe të krijojë gaz, kapaku do të hapet drejt.

Testi i fryerjes për të matur pektinin – është e vështirë të dini se sa pektin përmban një frut, dhe për këtë arsye sa mund të keni nevojë që të shtoni që të fitoni një reçel si duhet.

Ja pse bëhet prova e testit të fryerjes.

Frutat që janë të larta në pektin kanë structure qelizore më të ngurtë dhe kanë tendencë të fryhen gjatë hedhjes së tyre në tavolinë, si boronicat dhe manaferrat.

Frutat që janë më të ulëta në pektin, priren që të zbuten, si luleshtrydhet.

Etiketoni kavanozat me numër serik – kjo ndihmë jo vetëm që mban qilarin tuaj të organizaur, por nëqoftëse ka ndonjë problem, e keni më të lehtë ta menaxhoni punën.

Me anë të një kavanozi e dini se cilët kavanzoa tjerë duhet kontrolluar.

Kjo është veçanërisht e rëndësishme nëqoftëse jeni duke bërë shumë shumë lloje të frutave apo perimeve të njejta gjatë verës.

kavanoz-konzervim-ushqimkavanoz-ushqim-konzervim

A do të bëni turshi gjatë kësaj vere? Çfarë këshilla dhe truqe keni për të treguar nga përvoja juaj me kavanozat?

Shtrëngoni kapakët me majat e gishtërinjve që të lejoni fluskat e ajrit të shpëtojnë nga procesimi i ujit të nxehtë. / thekitchn. com/


Fjalet kyqe : keshilla  sekretet  konzervimit  ushqimt  nxehte  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tarator
Embelsir me çokollate
Maskë me grejfrut për lëkur të fytyrës