10 gjëra që mund të pastroni me kripë
10 gjëra që mund të pastroni me kripë

10 gjëra që mund të pastroni me kripë

Kuzhint.com

Ka shumë mënyra se si kripa bëhet e dobishme për jetën e njerit.

Disa studime thonë se ka rreth 14. 000 përdorime të kripës.

A e dinit se kripa ndihmon edhe në pastrimet e shumë gjërave në shtëpinë tuaj? Ja 10 prej gjërave që mund të pastroni me kripë dhe t’i bëni ata të shkëlqejnë.

1-Kripa pastron lavamaninBëni një përzierje me kripë dhe ujë të ngrohtë dhe pastroni lavamanin tuaj.

Nuk do ju mbetet asnjë pikë yndyrë dhe ai do të shkëlqejë. 2-Heq pjesët e djegura tek paisjet e gatimitGjëja më acaruese që ju e urreni ta bëni pasi gatuani është të hiqni pjesët e djegura nga tenxheret apo tigani.

Nëse paisjet tuaja të gatimit marrun të djegura, hidhni kripq sipër tyre sapo të mbaroni me gatimin.

Kështu, ato pjesë do të hiqen lehtë. 3-Pastron bakrin apo bronzingBëni një përzierje të kripës, uthullës dhe miellit dhe pastroni trofe, medalje apo koleksione antike që keni prej bakri apo branzi.

Lijeni për pak kohë dhe fshijeni me një pecë të butë.

Ata do të duken sit ë reja. 4-Heq ndryshkunJu mund të shpëtoni nga ndryshku nëse pastroni me kripë.

Bëni një përzierje me kripë, ujë dhe krem guri.

Aplikojeni tek ndryshku dhe lijeni të thahet.

Përdorni një brushë për të hequr pjesët dhe fshijeni më një pecetë të butë. 5-Pastron frigoriferinBëjeni frigoriferin tuaj të shkelqejë me pak kripë dhe ujë me gaz.

Merrni një leckë dhe fshijeni me të frigorifern tuaj gjithandej. 6-Heq njollat nga mobiljet prej druri po, ju mund të hiqni njollat kokëfortë nga mobiljet tuaja me anë të kripës.

Vetëm bëni një substance të trashë të kripës dhe vajit vegjetal dhe fshijini sipërfaqen e mobiljeve tuaja.

Më pas fshijeni atë më një leckë të thatë dhe do të shikoni rezultatet. 7-Heq mykun.

Rrobat në dollapin tuaj mund të ndikohen nga myku i cili krijon erë të cuditshme dhe ngjyra e rrobave tuaja zbehet.

Merrni pjesë të barabarta të lungut të limonit dhe kripës dhe fshijini me të butësisht njollat e mykut.

Lijini ata nën diell për tu tharë. 8- Ndez ngjyrat po, kripa është gjithashtu efektive në ndricimin e ngjyrës së tapetave dhe qilimave tuaj.

Pastroni butësisht me ujë dhe kripë tapetet tuaj dhe ngjyrat e zbehta do të ndricohen. 9-Heq njollat e djersës.

Ju nuk mund të ruani veshjen tuaj të preferuar për të mos marrë njollë, sidomos në ditët e nxehta të verës.

Bëni një përzierje të kripës dhe ujit dhe fërkojeni me sfungjer ku keni njolla djerse apo ndonjë njollë tjëtër për t’i hequr ato. 10-Pastron vaskën.

Ju mund ta bëni vaskën tuaj të duket si e re me kripë dhe lëng portokalli apo limoni.

Pastrojeni atë me këtë përbërje dhe do të shikoni magjinë.


Fjalet kyqe : keshilla  gjera  mund  pastroni  kripe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mantıa me jufka dhe mishe pule nga  Kaltrina Berisha
Roladë me çokollatë
Fasule turke