-Torte per ditelindje-
-Torte per ditelindje-

-Torte per ditelindje-

Kuzhint.com

Per peten : 5 veze15 luge gjelle sheqer, 1 sheqer vanill tunden mire.

Ju shtohen : 8 luge gjelle miell (125g)1 pecive 50g niseshte (5 luge gjelle) 2 lug gjelle kakao.

Pak kanelle qitet ne nje tepsi 26cm dhe piqet (180*C).

Per fill me qershi qershi te konservuara 350g me ujt e tyne qiten ne tenxhere.

Ju shtohen 3 luge gjelle sheqer, 3 luge gjelle niseshte dhe 3 lug gjelle miell.

Hoplla lyerje Kur piqet peta ndahet ne dy pjes (une e kum bene me 3 pjese (3 pete)) Mbi pjesen e pare qitet masa te qershiave dhe permi hoplla.

Permi prap peta dhe nese behet me 3 pete mbi peten e dyt prap qershia nje shtres me qokollad dhe anash me shllag te qokollades e lyejm si dhe permi hopllen.

Dekorimi si ne foto ose sipas deshires.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  ditelindje  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Reçel i shijshëm me fik
Kroasan (kifle) nga tegatuajm
Torte me arra