-Torte me limon -
-Torte me limon -

-Torte me limon -

Kuzhint.com

Perbersit:

2 Limon4 Ve250 gr sheqer200 ml Leng portokalli300 gr Miell1 Pako pecive (pluhur per pjekje, aditiv, bakin) � Lengu te nje limoni200 ml Vaj (me vaj torta behet me e lengshme)

Per glasur:

200 gr sheqer pluhurLengu i nje limoni

Pergaditja:

Ngrohim furren ne 200 grad.

Levoren e nje limoni e grryejm imet.

Vezet me 250 gr sheqer i rrahim mire deri sa te behet kremi i trash. 200 ml vaj, gjysme leng te limonit dhe 200 ml leng portokalli e qesim te kremi me vez.

Levoren e limonit te grryer e perziejm me miell dhe peciven pastaj e derdhim mbi masen e me siperme. Brumin e pergaditur e derdhim ne nje tepsi te lyer me gjalp dhe e vendosim ne furre per 50-55 minuta ne temperatur 175 Grad.

Duhet torten ta mbulojm me folie sepse siperfaqja e tortes mund te behet e erret gjat pjekjes. Per glasur marrim lengun e nje limoni dhe e perziejm me 200 gr sheqer pluhur deri sa te fitohet mir masa e bardhe dhe pasi te jete torta e ftohur mire e qesim tere masen mbi siperfaqen e tortes. Quelle: www. chefkoch. de


Fjalet kyqe : limon  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pasta with cream
Sallate me laker jeshile, fasule syzeza dhe kikirika!
Pide turke