-Krofne-
-Krofne-

-Krofne-

Kuzhint.com

Perbersit;

  • 2 Gota qumesht
  • 2 Kese Kfasac
  • 2Luge Sheqer te Gjelles
  • 1Gote vaj qajite
  • 1 Luge e qajit kryp
  • 2 Vez

Prgaditja;

2 Gota tamel i nxejm pak edhe i vendosim ne nje ene pastaj qesim kfasacin krypin sheqerin perziem me tel kuzhine qesim miell derisa e krijojm nje brum te holle pastaj vajin dhe vezet i vendosim ne ene edhe vazhdojna me miell brumin nuk e trashim shumm e lajm brumi te vie 30 minuta pastaj e shtrim brumin ne nje pet dhe i presim me got te ujit edhe pasi ti prejm i lem qe te vin per 20 minuta

E qesim nje tengjere ne shporet ja shtojm 1 liter vajj e lajm pak te nxehet edhe vazhdoj me pjekje deri sa te perfundojm me te gjitha.

ju bafshin mire nese i gatuni!


Fjalet kyqe : brumera  krofne  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Buke misri
Torte ruse
Recetë nga fiku kundër kapsllëkut